خاطرات يک گيشا

"خاطرات یک گیشا"به کارگردانی "راب مارشال"محصول 2005 ،تهیه کننده آن " استیون اسپیلبرگ"و موسیقی اش از "جان ویلیامز"است.
"خاطرات یک گیشا" ماجرای دختر بچه ای است که به علت فقر خانواده به زنی فروخته می شود که "گیشا "تربیت می کند."گیشا"ها در واقع به رقص و خوانندگی و نوازندگی می پردازند و همان طور که در فیلم گفته می شود اثر هنری متحرکند و به نوعی روسپی های هنرمندند.
فیلم به تاثیر فقر،جنسیت،محیط،جنگ و... بر زندگی و به مسائل و روابط بین انسان ها می پردازد و دارای معانی و تصاویر زیبایی است.
به عنوان یک زن باز هم برای دختران و زنان دچار افسوس و اندوه فراوان شدم .رقابت های بیهوده ای که نه تنها در این فیلم که در زندگی روزمره ی همه ی زنان جاری است .
در فیلم اشاره می شود به اینکه"گیشا نصف همسر است" و این برایم یاد آوری ی دردناکی بود از "زنان نصف مردان هستند" و اگر چه در شعار ها و حرف ها به دنبال برابری هستیم اما  در واقع...


اگر چه پایان فیلم چندان دل چسب نیست ولی به طور کلی فیلم روان و زیبایی است.

geisha.jpg

/ 11 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد خورشيدی

درود. داشت ام فکر می کردم به اين که بعضی واژه ها معادل شون در فرهنگ های مختلف چی می شه ! مثل گيشا ... در فارسی ! و اين که چه قدر با اين تعبير تو از گيشا ( روسپی های هنر مند ) ياد « خنياگر » افتادم . « و آن که می گوید دوست ات دارم خنیاگر مغمومی ست که آوازش را از دست داده ... » اين جوری نوشتن جای تحسين داره ... موجز و هنرمندانه ست . آدم ذهنيت خوبی پيدا می کنه که به خوندن يا ديدن اثری راغب تر شه. « شیکاگو » ی راب مارشال چند سال پیش از گیشا ساخته شد گمان ام و بسیار به یاد ماندنی ست با آن همه تصویر و بازی ی زیبا . اما فکر می کن ام مدت ها از زمان « دچار اين اندوه های زنانه شدن » گذشته ! همان طور که وجود چنين واقعيت هايی دال بر برتری ی مردانه نيست ؛ به همان نسبت هم دال بر کم تری ی زنانه نيست ! این ها بیش تر یک درده ... یک درد درونی ست تا بیرونی و معتقدم در یک ذهنیت متمدن ديگر جايی برای اين گونه فکر کردن ها نبايد باشد .

Kamyar

Pishe paye shoma up karsim :D K

Kamyar

Bayad film ro bebinam; yek ketab be hamin nam chand saale pish tooye bazare Iran oomad, yahtamel film bar asase hamoon ketabe

hossein

سلام فیلم(Stealing Beauty) زیبایی ربوده شده محصول 1996 است .و فیلم (The Dreamers )رویا زدگان محصول 2003 و اخرین فیلم برتولوچی است اگر دوست داشتی تصیح کن دوست هم نداشتی نکن .چطور دوستانی که این جا کامنت گذاشتن و فیلم رو بررسی کردن متوجه این موضوع نشدن!

نمی دونم

من با اين بازی هايی که پرشين بلاگ در آورده فعلن رفتم بلاگفا.

شاه رخ

مث اينکه رمانش به مراتب هنرمندانه تره

مريم رييس دانا

مهدیه جان، لطف داری که در سفر هم به آیندگی من می آیی. چه حیف که سرعت اینترنت در ایران پایین است، البته می دانم. به هر رو فیلم فوق العاده ای ست و بخش هایی از نوجوانی زندگی مارگریت دوراس، حتمن می دانی. من خیلی دیر این فیلم را دیدم ولی بسیار زیباست. فيلم گیشا فیلم خوش ساختی ست. مضمون خوبی هم دارد، اما راست می گویی پایانش یک جورایی هپی اند. شاید هم شدنی!!