کمدی شکلک ها -فلیپه آلفو -مترجم : بهمن خسروی

کتاب "کمدی شکلک ها" رو خوندم و خیلی خوشم اومد. رمانی بود که چند فصل داشت و می شد این فصول رو به هر ترتیبی که دوست داری بخونی...  جدا از ماجراهای جذاب و زیبا و عمق نگاه نویسنده و بیان نکات ظریفی در مورد آدمها ، چیزی که خیلی توجه من رو به خودش جلب کرد سرگذشت این کتاب و نویسنده ش بود.

"فیلیپه آلفو" در سال 1902 به دنیا اومده و در سن 26 سالگی این کتاب رو نوشته ولی تا 8 سال بعد نتونسته اون رو چاپ کنه. بعد هم سالها طول کشیده که به چاپ دوم برسه . چیزی حدود پنجاه سال! و بالاخره آقای نویسنده در پی این شکست به کار مترجمی مشغول شده و در طول زندگیش فقط دو تا رمان نوشته ! اما کسی که این کتاب رو بخونه خیلی سریع  به استعداد نویسندگی "فلیپه آلفو" پی می بره .

مسأله غم انگیزی که فکر من رو به خوش مشغول کرده اینه که این آقای نویسنده انقدر بدشانسه که حتا وقتی کتابش به زبون دیگه ای ( فارسی) ترجمه می شه هم مورد بی مهری زیادی قرار می گیره. این کتاب سال 1382 برای اولین بار چاپ شده و حتا به چاپ دوم هم نرسیده! طرح جلد اصلن خوب نیست و پر از اشتباهات تایپی هم هست. وقتی این کتاب رو با  کتاب " کافه پیانو" مقایسه می کنم خیلی به نظرم ناراحت کننده میاد  .

 

/ 3 نظر / 61 بازدید
candle

تازگی ها به شانس بی اعتقاد شده ام مهدیه !

candle

مهدیه ! تو سه تار می زنی ؟