سنگ و کلوخ

مربای حقيقت

وای از آن وقتی که "قانون"به "نجات"متهم بی گناهی کمر همت ببندد! آن وقت است  که داستان سگ های قطبی تکرار می شود: این سگ ها ، وقتی که کسی(مثلن بر اثر شکستن زورق) به دریا سرنگون شود خود را به آب می اندازند و به او می چسبند و به طرف ساحلش می کشند، و در جریان این عمل خفه اش می کنند!

ممکن است که غریق شنا بداند ،لیکن حیوان مانع شنا کردن وی می شود.همچنین احتمال دارد که تخته پاره  یا حلقه ی نجاتی در کنار او باشد، اما حیوان نمی گذارد که او از آن استفاده کند و چنان چه که غریق نخواهد که خود را کاملن در اختیار او بگذارد و در این کار اصراری بورزد ، حیوان گازش می گیرد و به اطاعت از خود وادارش می کند ،زیرا که سگ های قطبی  خود را به این کار موظف می دانند و برای خود در این امر رسالتی قائل هستند !

لیکن از آن جا که این سگ ها کار خود را با آدمک چوبین آموخته اند،چیزی را که نجات می دهند و به ساحل می رسانند ،"جنازه"ی انسان غریق است نه"حیات"او!

باری... وای  از آن وقتی که "قانون" به "نجات" متهم بی گناهی کمر همت ببندد :زیرا آن وقت است که داستان سگ های قطبی تکرار می شود!

                                                                                                             

                                                                                                      هاردوون

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        سه‌شنبه ۱٧ مهر ،۱۳۸٦ - مهدیه عباس پور

عکس هایی از استرارو

"ویتوریو استرارو" سال 1940 در رم به دنیا آمده است. او یکی از بزرگترین فیلم برداران جهان است. با فیلم های کارگردانانی چون برناردو برتولوچی،لوییجی بازویی ،داریو آرجتنو،چوزپه پاترونی،فابیو کارپی،چیلانو مونتالدو،سالوانورو سامپری،لوکارنو نکونی،فرانسیس فورد کاپولا ،واران بیتی،کارلوس سائورا فیلم برداری صاحب سبک شناخته می شود.

او علاوه بر دریافت جوایزی از جشنواره ها و کشورهای مختلف ،چهار بار نامزد دریافت جایزه ی اسکار می شود که سه بار به خاطر فیلم های" اینک آخر زمان"-کاپولا،"سرخ ها"-واران بیتی ،"آخرین امپراطور"-برتولوچی، این جایزه را از آن خود می کند.

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        یکشنبه ۱٥ مهر ،۱۳۸٦ - مهدیه عباس پور

نخستين برنامه ساز کامپيوتر

 "آدا بایرون "در سال 1815 به دنیا آمد.مادرش "آنابلا"و پدرش"لرد بایرون"(شاعر نامی انگلستان)بود.شاعر جوان تنها 36 روز دخترش را دید و بعد از آن راهی سفر شد و دیگر هر گز موفق به دیدار دوباره ی آدا نشد.به دلیل سخت گیری های آنابلا"آدا"تا سال ها بعد حتی موفق نشد تصویری از پدر را هم ببیند.او یک بار نامه ای به مادرش نوشت و تمایل خود را به جبران"نبوغ از دست رفته ی پدر"ش بیان کرد:"اگر او قسمتی از نبوغش را به من انتقال داده است،می خواهم از آن برای دستیابی حقایق و اصول اخلاقی ی بزرگ استفاده کنم.فکر می کنم پدرم این وظیفه را بر عهده ی من گذاشته است.این احساس را شدیدن در خودم حس می کنم و از آن لذت می برم."

و به این ترتیب زندگی ی چند بعدی خود را در جامعه ای که محدودیت های زیادی برای زنان قائل بود شروع کرد و حتی به دلیل همین ساختار شکنی ها و بعضی حرف ها و شایعه ها در سال 1833 به دادگاه خوانده شد.

او به تحصیل ریاضیات و هندسه پرداخت و با توجه به نبوغش در این زمینه با دانشمندانی چون چارلز بابج آشنا شد و پس از ازدواج با "لرد لاولس"به تشویق او به همکاری با چارلز پرداخت.آدا با برگردان توصیفی ی کارکرد و تئوری ی ماشین تحلیلی چارلز بابج که به پروژه ی "منبرا"معروف شد، در زمانی که زنان هم طبقه ی او حتی قادر به نوشتن مقاله ای در باره ی ریاضیات و علوم نبودند موفق به نوشتن اولین برنامه ی کامپیوتر شد .

پروژه ی بعدی آدا و چارلز ابداع روشی برای بالا بردن شانس بود که با شکست مواجه شد و طی آن "آدا"آن قدر به شرط بندی ادامه داد تا در بدهکاری ها غرق شد و حتی جواهرات خانوادگی را هم گرو گذاشت.در همان حال که روابط خانوادگی به سردی می گرایید،سلامتی ی آدا هم روز به روز کمتر شد تا این که سر انجام بر اثر سرطان در 27 نوامبر 1852 چشم از جهان فرو بست.

او توانست نبوغ از دست رفته ی پدرش را زنده کند، اما به دلیل فضای موجود در جامعه این خدمت او به جامعه ی برنامه سازی ی کامپیوتر 30 سال مخفی ماند و سال ها  بعد به دلیل احترام به تلاش های او ،زبان برنامه سازی ی "ADA"به نام او نامگذاری شد.

بنا به سفارش "آدا" او را در کنار پدرش ،در مزار خانوادگی بایرون در کلیسای "هانکل تورکارد"در ناتینگم شر ،جایی که جسد پدرش پس از انتقال از یونان در آن جا به خاک سپرده شده بود ،دفن کردند.

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink        سه‌شنبه ۳ مهر ،۱۳۸٦ - مهدیه عباس پور